SORU - CEVAP

SORU SOR
SORUNLARINIZI BİZE YAZIN, CEVAPLAYALIM

Alçı Uygulaması Hakkında Teknik Bilği

Alçı Uygulaması Hakkında Teknik Bilği
Alçı Uygulaması Hakkında Teknik Bilği. İyi günler. Biz yıllar sonra krediyle bir ev sahibi olabildik. Fakat evimizin duvar düzlemesi ve kartonpiyerleri yok. Bizlerde heves ettik yaptırmak istedik ama çok para. Bende kendim yapayım dedim elimden pek çok iş gelir. Tabii memur olunca her şeyi kendim becermek zorunda kaldım. Boya badana marangozluk tesisat tabii kendi çapımda fakat bu işleri bilmiyorum. Sizlere bu konuda bazı sorularım olacak bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Aldığımız ev normal plastik badanalı bunun üzerine
1-astar sürmeden direk düzleme yapabilir miyim?
2-tavana da aynı saten düzleme alçısını mı kullanacağım. 
3-alçı su karışımı nasıl yapmalıyım.
4-pencere silikonlarını ve kapı pervazlarını sökmeden yapabilir miyim?
5-alçıdan sonra yapacağım zımpara kalınlığı ne olmalı.
6-astar atacaksam astar esnasında neye dikkat etmeliyim.
7-astar karışımını nasıl yapmalıyım.
8-astar veya saten esnasında nasıl malalar ve aletler kullanmalıyım.
9-astar veya saten karışımını ne kadar karıştırıp ne kadar bekletmeliyim. Şimdiden ilginiz için çok teşekkür eder hayırlı işler dilerim.
Merhaba üstadım bize göndermiş olduğun soruya sana şöyle cevap vererek yardımcı olabilirim.
Sırasıyla başlayalım 1. kesinlikle eski boyalı yüzeyler üzerine alçı sıva uygulaması yapacaksın mutlaka astar uygulaması yapmalısın.
Astar uygulanması yapmaz isen ilerde yaptığın işlem tekrar kalkıp başında problem çıkartabilir.
Bizler boyacı ustası olarak bu tür riskleri göze almadan direk astar uygulaması yapıp işi garantiye alıyoruz senin de böyle yapmanı tavsiye ederim.
2. tavan için de aynı işlemi uygulamalısın duvar ile tavan arasında hiçbir fark yoktur alçı uygulaması nda tabi yine duvar için uyguladığı astar ne ise öncesinde tavana da sürmelisin.
3. Alçının kıvamını ayarlarken benim size tavsiyem bir hamur kıvamına baz alarak ona göre hareket etmelisiniz. Alçı uygulaması yaparken kullanacağınız aparatların üzerinde duracağını dökülmeyecek çok sıvı olmaması gerektiğini unutmamalısınız.
4. pencere kenarları kapı pervazları gibi detayları dilerseniz çıkıyorsa kolaylıkla sökmenizde fayda var eğer çıkmıyorsa sürtmeye uğraşmayın hiç kendinizi boşuna iş çıkarmayın. Kenarlarını bant ile ambalaj yaparak muhafaza edin ve bundan sonra dilediğiniz gibi altı uygulamasını yapın.
5. alçı uygulamasını yaptıktan sonra kullanacağınız zımparanın maksimum 120 minimum 150 numara olmasına dikkat etmelisiniz.
6. Zımpara yaptıktan sonra bu yıl öncesinde kesinlikle asla sürmelisiniz astan sürmedim bu yıl sürerseniz kısa zamanda boyalarınız da kağıt gibi soyulmalar kalkmalar dökülmeler oluşacaktır.
Bunu engellemek için mutlaka zımpara sonrasında astar sürmelisiniz. 
7. astarı nasıl yapacağınızı sormuşsunuz astar karışımını nasıl yapacağınız ve ne oranda hazırlayacağınızı alacağınız ambalajın üzerinde görebilir hareket edebilirsiniz.
8. alçı uygulaması yaparken kullanacağınız aparatlar sıva alçısı çekerken biraz daha büyük son kat saten alçı çekerken biraz daha küçük olmalıdır.
Buradan size vereceğim bilgilerle sizi yanıltabilirim fakat nalbura vardığınızda yapacağınız işlemi söylediğiniz de size almanız gereken aparatları tek tek gösterip verecektir. 
9. soruda cevap olarak da sıva alçısı saten alçıyı karıştırmanız gerektiğini ve oranın sormuşsunuz en azından sorudan ben böyle anladım. İlk aşamada ilk kat altı yi çekerken sıva alçısı %90 saten alçı %10 dur karışımı olarak. Bundan sonraki aşamalarda iki kat üstüste sadece saten alçı çekilmelidir
 

EKA YAPI DEKORASYON

DUVAR KAĞIDI USTASI

  • boyacı ustası
  • duvar kağıdı ustası
  • stropiyer ustası
  • amerikan panel kapı boyası
  • montalama ustası
Adınız Soyadınız :
Mail :
Yorumunuz :

SORU SOR

Tüm merak ettiklerinizi bize sorarak en sağlıklı şekilde öğrenebilirsiniz.

Adınız Soyadınız :
Telefon Numaranız :
E-Mail Adresiniz :
Konu :