“ Biz bu işi her gün yapıyoruz, siz bir kere yaptırıyorsunuz.

Derz Bandı Ne İşe Yarar

Soru; İyi günler. Bu saçma sorumdan ötürü öncelikle sizden özür diliyorum ancak kafamı çok kurcalayan bir mesele var. 18 yaşındayım. İnşaatta dekorasyon alçıpan işleri vs ustalarına yardım ediyorum. Bugün bir hadise yaşadım. Ustaya iki alçıpanın birleşim yerine neden o fileyi çektiğini sordum.
O da çatlamasın diye dedi.
Ancak o bana balık verdi balık tutmayı öğretseydi neden çatladığını ve başka bangi djrjmlarda daha çekileceğini öğrenmiş olacaktım. Daha sonra bende dedim ki neden hava aldığı içinmi çatlar.
File ne görev yapıyor da çatlamasını engelliyor.
Daha sonra bu rencide edici şekilde azarladı. Senden usta olmaz geri zekalı vs.
Nedir sebebi kullanış amacı lütfen en kısa zamanda geri dönün.
 
Cevap; Öncelikle şunu söylemek isterim Ercan kardeşim. Eğer sen bu bahsettiğin durumu hakikaten yaşamış isen ve ustan sana bilgilerini ukala bir şekilde böyle davranmışsa bence usta olacak olan sen ne kadar çalışsa da önce adam olmayacak sonrada usta olamayacak kişi o.
Şimdi diyeceksin ki abi usta ben yanında çalışıyorum ustalık sadece bir işi yapabilmek becerebilmek değildir.
Aynı zamanda o bilgi birikim tecrübeyi bu işin acemisi ve yeni başlayanlara üstüne katlayarak aktarmaktır.
Alçıpancı ustaları bizler boyacı ustaları göre biraz daha matematiksel ölçüm ve plan mı bizler ise daha çok estetik ve görsellik anlamında ince işçilik ustasıyız.
Senin bu sormuş olduğun sorunun tam manasıyla bütün detaylarıyla sana izah edebilecek kadar usta olduğunu da zannetmiyorum.
Bunu yapabilecek ya da bu kadar detayı sana anlatıp seni bu konuda etraflıca bilgilendirecek kişiler alçıpan uygulamasının üstüne alçı ve boya uygulamasını yapan ustalardır.
Yani boyacı ustalarıdır.
Bizler boyacı ustası olarak inşaat sektöründe yapılan bütün işlerin finaldeyiz.
En son bizim yaptığımız işleri aslında müşterilerin gözüne görünüm. Tabii ki diğer bizim işimizin altındaki işleri küçümsemiyorum hepsi aslında bizim işimizin daha iyi gözükmesi için alt yapılardır.
Sormuş olduğun sorunun cevabını dediğim gibi beni arar telefonla benimle görüşür isen sana etraflıca bütün detayıyla anlatırım. 
Her ne iş yaparsak yapalım her şey mantık dahilindedir.
Sana bağlandım neden kullanılması gerektiğini ders bandı kullanılmazsa ne olur kullanılırsa ne olur.
Bu detayların hepsini teknik anlamda sana tek tek izah ederim.
Ama özetle anlatmamı istersin bir binanın beton ve kiriş kolonlarını düşün bunların içindeki demir olmazsa kolon ve kiriş nasıl kırılır ise alçıpan birleşim yerlerine çekilen bu derz bandı Çatlamayı bir nebze de olsa engelliyor yetiyor mu tabii ki hayır başka yapılması gereken teknik anlamda da çalışmaları var.
Ama şu kadarını söyleyebilirim alçıpan işinde baş rolü malzemelerden bir tanesidir olmazsa olmazdır.