“ Biz bu işi her gün yapıyoruz, siz bir kere yaptırıyorsunuz.

Yağlı Boya Üstüne Suzbazlı Boya Olurmu

Merhabalar. Benim evim full yağlı boya. 10 yıl önce boyandı. Simdi bu yağlı boyanın üstüne subazlı boya yapmak istiyoruz bu mümkün mü acaba. Birde çocuk odasını duvar kâğıdı yapmak istiyoruz. Yağlı boyanın üstüne kâğıt olur mu? Aydınlatırsanız sevinirim. İyi çalışmalar.
Bizi sormuş olduğunuz soruda duvarlarınızda bulanan eski yağlı boyamızın üzerine yeni bir boya yaptırmak istiyorsunuz ve su bazlı boya yaptırmak istiyorsunuz.
Bu mümkün müdür diye soruyorsunuz.
Size cevap olarak şunu söyleyebilirim tabii ki mümkündür.
Öncelikle yapılması gereken yağlı boya yüzeyin üstüne dönüşüm astarı dediğimiz veya bir diğer adıyla transfer astarı sürülmelidir.
Kesinlikle bu kullanılan astar malzemesi kaliteli olmalı bilindik bir firmanın ürünü olmalıdır.
Astar bu işte en önemli malzemedir o yüzden asla ihmal edilmemeli ve asla kötü bir markanın ürünü tercih edilmemelidir.
Yağlı boyanın üstüne astar sürüldükten sonra tamamen kuruma süresi beklenmelidir.
Kurma süresi gerçekleştikten sonra üzerine dilediğiniz su bazlı boya çeşidini sürebilirsiniz hiçbir şey olmaz.
Ama şunu söylemeden geçemiycem kesinlikle eğer ki ustanız zımpara yaparsak aslına gerek yok derse buna inanmayın ve siz benim dediğimi dinle mutlaka aslan uygulamasını söyleyin.
Astardan sonra dilediğiniz boyayı yapabilirsiniz.
Şimdi ikinci cevabınız ya boyanın üstüne duvar kağıdı yapılır mı yapılır bu noktada bir sıkıntı yok fakat kullanılacak tutkal kesinlikle kaliteli ve sağlam olmalı duvar kağıdı ustası 
İşinin uzmanı bu işi bilen farklı zeminlere duvar kağıdı uygulamış tecrübe sahibi birisi olmalıdır yağlı boyalı yüzeye duvar kağıdı uygulama kolay değildir.
Ama duvar kağıdını yapacak kişi usta işi bu sorun olmaz.
Bizler yağlı boyanın üzerine yine dönüşüm astarı sürüp Üzerine Duvar kağıdı uygulaması yapıyoruz daha sağlıklı daha sağlam bir iş olur ben bu yapmanızı tavsiye ederim.
Ama yağlı boyanın üstüne duvar kağıdı yapılabilir.
Dediğim gibi sağlam bir iş olmasını istiyorsanız dönüşüm astarı vurdurduktan sonra duvar kağıdı yaparsanız daha iyi bir iş ortaya çıkar kolay gelsin.