“ Biz bu işi her gün yapıyoruz, siz bir kere yaptırıyorsunuz.

Mat Boya Leke Olurmu

Soru; Merhaba. Biz yurt dışındayız. Yeni bir eve taşındık duvarlardaki eski duvar kâğıtlarını söküp alçı yaptırdık. Üzerine de brillux markasının mat latex (mat yağlı boya oluyor sanırım Türkçesi) sürdük. Ancak henüz 1 sene olmadan bütün duvarlar kirlendi. En ufak bir şey değse çizik izleri oluyor. Oyuncak değse, çamaşırlık değse iz oluyor:( silinebilen boya olsun istemiştim onun için latex yapmıştık. Ama maalesef hayal kırıklığı yaşadım. Acaba parlak latex yapsak yeniden yine ayni sorun olur mu? Sorun boyadan dolayımı yoksa altına duvar kâğıdı yapmadan direk alçı üzerine boya yaptığımız için mi kaynaklanıyor?
Cevap; Şimdi boyacı ustası olarak olarak söylüyorum yapmış olduğunuz işlem de şöyle bir yanlışlık var mat boya hangi türde boya olursa olsun ister su bazlı ister yağlı boya çok kolay leke alır çabuk zarar görür çabuk kirlenir deforme olur ve silinme olayı zorlaşır.
Mat boyayı uygulamak daha zordur.
Mat boya yağlı boya dahi olsa sağlam olmaz leke yapar ve kısa zamanda bana bahsettiğiniz sorunları çıkarır size.
Şimdi yağlı boyanın paraları yağlı boyayı parmak şekilde sürerseniz evet sağlam dayanıklı rahat silinebilir bir yüzey elde edersiniz.
Ama bu seferde zeminde yüzeyde boyanın altında en ufak bir hata dahi belli olur duvardaki en küçük dalgalanma belli olur bütün kusurlar hataları bütün çıplaklığıyla ön plana çıkar.
Parlak boyayı genelde en çok ışık alan noktalarda kullanmaktayız biz çünkü güneş ışınlarına ve her türlü hava koşullarını dayansın diye.
Ben parlak boya yapmanızı da tavsiye etmiyorum.
Şimdi ne yapmanız gerektiğini gelince ne parlak boya mat boya bu ikisinin arasında bir boya türü vardır bunun adı da yarın mat.
Benim tavsiyem size yarın mat boya sürmenizdir.
Yarın mat boyayı orada tedarik edip bulamama gibi bir durumunuz olursa yapmanız gereken, aynı renkten bir tane mat ve aldığınız gramaj da bir de parlak boya alacaksınız.
Bunları birbirine karıştırarak yarın mat bir boya elde edeceksiniz bu ötürü hem zemindeki hataları göstermeyecek hem de dilediğiniz gibi silebilecek kolay kolay leke tutmasını önlemiş olacaksınız.
Dediğim gibi yarın mat bir boya bulamazsanız aynı renk boyanın ne kadar boya gidiyor ise tespit edip örneğin yarım parmak yarın kullanmak boya yapıp bunları birleştirip bir kova boya elde edip sonrasında yarın mat boya oluşturup duvarları boyayacaksınız.
Bir sorun olursa bizim ile paylaşın yardımcı olalım.